ANASAYFA Tarihi-Kültürü-Ekonomisi Muhtarlık Okulumuz Sağlık Ocağı İletişim
ŞENKÖYLÜ MÜTEŞEBBİSLER

Tabiatın sunduğu bir çok doğal olarak ürünü, Şenköylü direk kendi eli ile üretip pazarlamakta. Ençok yetişen ürünlerin başında;
KIZILCIK - ZEYTİN - IHLAMUR - KESTANE ve DEFNE gelmektedir.

 

Not: bu web (Şenkoy.net) sitesi; Şenköy ürünlerini tanıtmak, şenköylülerin sesini duyurmak ve insanlara yardımcı olmak amacıyla yayım yapmaktadır ve bu nedenle; web sitemiz hiç bir ticari faaliyetin içinde yer almaz, sorumlu tutulamaz, bilgilerinize arz ederiz...

DEFNE

Defne, yaz - kış yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. 2-3 metre'ye kadar boylanabilen defne, yeşil yapraklı bir orman bitkisidir. Defne yaprağı hoş koku ve aroması ile birçok kişinin severek kullandığı bir bitkidir. Özellikle yemeklere harika bir tat ve aroma kazandırır. Et yemeklerinde, balık yemeklerinde birçok kişi tarafından tercih edilir. Ünlü lokantalar bu şifalı ve leziz bitkinin yaprağını bolca kullanırlar. Ayrıca ilaç sanayinde de de kullanılan defnenin; soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarının önlenmesine romatizmadan alzaymıra kadar bir çok hastalığa faydası saymakla bitmeyen şifalı bir bitkidir.

Şenköy ormanlarında bol miktarda bulunmaktadır. Şenköylüler tarafından kışın olgunlaşan defne, dallarından hasat yapılarak tüccarlara pazarlanmaktadır.

Defne pazarlama işini şenköylü genç müteşebbis Hüseyin Ersoy yapmakta.

HÜSEYİN ERSOY
Telefon: 05366265767


KIZILCIK

Dünyanın en kaliteli kızılcıkları Yalova Şenköy'de yetiştirilmektedir. Uygun iklim koşulları, verimli toprak yapısı ve Şenköylü üreticilerin kızılcık yetiştiriciliğindeki tecrübesiyle birleşince kaliteli kızılcıkları yetiştirilmektedir.
Türkiye Kızılcık üretiminin yaklaşık % 90'nı ve İstanbul kızılcık tüketiminin tamamını Şenköy'de üretilmektedir. Kimyasal gübre vb. hiç bir katkı maddesi kullanılmamakta olup aşılı ve iri kızılcıklardan oluşur. Şenköy kızılcık üreti rekortesi yıllık yaklaşık, 200 ile 250 ton civarındadır.
Şenköy kızılcıkları İstanbul meyve ve sebze haline toptan verilmektedir.


ZEYTİN

Zeytin, Şenköy'ün ana gelir kaynaklarının başında gelir. Şenköy'de yetişen zeytinlerin en önemli özelliği, kimyasal gübre kullanılmadan doğal olarak olgunlaşıp irileşe ve kalorisi yüksek zeytinlerdir.
Şenköy'ün denize bakan engere sahiline yakın mevkilerde yetişen zeytinler yüksek kalitededir. Bu nedenle Şenköy zeytinleri bilenler için en çok tercih edilen zeytinlerin başında gelmektedir.
Şenköy'de yıllık yaklaşık 150 ton civarında üretilen zeytin Marmara Birlik Kooparatifine toptan verilmekte/pazarlanmaktadır.
KİVİ

Şenköy elmalıkları yerini, iklimsel olarak yer daha iyi uyum sağlayan kivi meyvesi yetiştirilmektedir. C vitamininden bir çok vitamin ve besin değeri yüksek kivi Şenköy'de bol miktarda kivi yetişmektedir.
Şenköy kivi üreticisi Mehmet Coşkun

Mehmet COŞKUN 05374380875


BU SİTE HİÇ BİR ŞEKİLDE REKLAM VE MADDİ KAZANÇ AMACI GÜTMEMEKTEDİR. SADECE GÜZEL ŞENKÖYÜ''Ü GÜZEL İNSANLARA TANITMAKTIR.