ANASAYFA Tarihi-Kültürü-Ekonomisi Muhtarlık Okulumuz Sağlık Ocağı İletişim
ŞENKÖY'E GÖNÜL VEREN KAMU GÖREVLİLERİ

Profosör Dr. Şuayip KARAKAŞ

1956 yılında Yalova’da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu. 1984’te Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak girdi. 1987 yılında doktora çalışmasını tamamlayarak aynı bölüme yardımcı doçent olarak atandı.

1988-1991 yılları arasında Tunus Üniversitesi’nde Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk tarihiyle ilgili dersler veren Karakaş, 1997 yılında doçent oldu. 2000-2002 yıllarında Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi’nde çalıştı. 2003 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü’ne profesör olarak atandı. Hâlen İstanbul Aydın Üniversitesinde Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

 


Muhsin SEVENCAN'ın
Güncel Makalelerini
Okumak için tıklayınız

Muhsin SEVENCAN
Araştırmacı Yazar

30.04.1964 yılında Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy köyünde doğdu. İlkokul eğitimini köy okulunda,  orta kısmı Gemlik İmam Hatip Lisesi’nde, lise öğrenimini de Bursa İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 87-88 öğretim yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi.
95-96 eğitim öğretim yılında Yalova’ya tayin oldu. Yalova Fatih Sultan Mehmet Lisesi’nde bir yıl öğretmenlik, beş yıl da müdür yardımcılığı görevini yürüttü. 2001-2002 eğitim öğretim yılında idarecilik görevinden ayrılarak Yalova Lisesi’ne Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni olarak atandı. Halen Yalova Lisesi’nde görevini sürdürmektedir.
Yalova’nın yerel gazetesi Yalova Haberci Gazetesi’nde 14 yıldır köşe yazarlığı yapmaktadır.
Yalovada bir çok sivil toplum kurumlarında yöneticilik yapmıştır.
Şenköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu. Halen derneğin başkanlığını yürütmektedir. Şenköy’de her yıl düzenlenen “Geleneksel Şenköy Kızılcık Şenliği’nin”  hayata geçmesine öncülük yaptı. 
Osmanlı Arşivleri’nde Yalova’nın Osmanlı Dönemi’ne ait belgeleri üzerinde araştırmalarını yürütmektedir. Yalova Haberci Gazetesi’nde ve değişik yayın organlarında 300’ün üzerinde makale yayınladı.
2009 Ocak ayında Osmanlı Arşiv Belgeleri ışığında “Yalova ve Çevresinde Belgelerle Ermeni Terörü” adlı kitabını piyasaya sürdü. 2015 seçimlerinde Milletveki aday adayı oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 


Mehmet BALLI'nın
Güncel Makalelerini
Okumak için tıklayınız

Mehmet BALLI
Araştırmacı Yazar Editör

Doğa aşığı olan, insana ve sosyal hayata duyarlıliğı ile bilinen Mehnet Ballı, İnternet Medyasında Genel Yayın Yönetmenliği ve Dergi Editörlüğü yapmakta. Aynı zamanda tarihi roman üzerine çalışan yazar, edebiyatla hemhal olmakta olup 5 adet basılı 1 e-kitap olmak üzere 6 yayımlanmış eseri bulunmakta.
Yazarın bu eserlerinden en çok ilgi gören ENGERE tarihi romanı oldu. ENGERE; Kurtuluş Savaşı yıllarında, Yalova ve çevresinde yaşanmış dramatik olaylardan birini konu edinmekte. Kitapta, yüzyıllar boyu kardeşlik türkülerinin söylene geldiği iki komşu köyün birbirine düşürülmesi ile; Rum Engere köylülerinin Kocadere-i Bâlâ köyüne yaptıkları katliam anlatılmakta.
Yazar, tarihe tanıklık etmiş her biri 90 yaşın üzerindeki Şenköylüleri konuşturarak 4 sene sözlü tarih çalışması yapmış ve tarihi vesikaları da kitabının sonuna ekleyerek, sadece bir kaç sayfa ile sınırlı olup tarihin tozlu sayfalarında kalmış fakat Şenköylülerin yüreğinden hiç çıkmamış, bir dramı edebiyatın tezgahında yeniden dokuyarak, tarihi roman dilinde Türk Milleti'ne armağan etmiştir...
Engere tarihi romanı okurken küllerinden doğan bir neslin gerçek hikayesine tanıklık edeceksiniz.
Ayrıca; Halk Edebiyatı Dergisi başta olmak üzere Kültür Sanat ve Edebiyat dergilerinde yazıları;
Habergoz başta olmak üzere birçok İnternet Medyasında günlük Makaleleri yayımlanmakta.
Web ve Grafik Tasarımcı da olan Mehmet Ballı, kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu www.senkoy.net web sitesi ile;
Güzel Anadolumuzdan bir cennet köşesi olan Şenköy'ü ve Şenköy Kızılcığını tanıtımını yaparak Şenköylülerin sesini tüm dünyaya duyurmakta.
Evli ve 2 çocuk babası olan Mehmet Ballı, hakkında daha detaylı bilgi edinmek için mehmetballi.com kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Turhan GÖKHAN
Veteriner Hekim

Şenköy de doğup gurbette eğitimini tamamlayarak yine memleketi Yalova'ya hizmet eden bir Hekimdir.

Yalova Belediyesi'nde Sağlık İşleri Müdürlüğü görevinden emekli olmuş ve halen, Yalova'da açmış olduğu Veteriner Kiniğinde hizmetine devam etmektedir.

 

Vural AKALIN
Kamu Görevlisi

Çınarcık Kaymakamlı'ğında Kamu personeli olarak görev yapmaktadır.
Şenköyün aziz şehidi Ünal AKALIN ın kardeşi olan Vural bey, Şenköy için canla başla çalışan ve Şenköye gönül verenlerin başında gelmektedir.
Evli bir çocuk babasıdır.

 

 
 


BU SİTE HİÇ BİR ŞEKİLDE REKLAM VE MADDİ KAZANÇ AMACI GÜTMEMEKTEDİR. SADECE GÜZEL ŞENKÖYÜ''Ü GÜZEL İNSANLARA TANITMAKTIR.