ANASAYFA Tarihi-Kültürü-Ekonomisi Muhtarlık Okulumuz Sağlık Ocağı İletişim
ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ


ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Şenköy Kızılcık Şenlikleri' her yıl Ağustos ayının ilk haftasının pazar günü saat 18 00'da, Şenköy meydanında düzenlenmektedir.

Şenköy Kızılcık Şenlikleri' 2001 yılından beri yapılmaktadır.
Kızılcık şenlikleri Şenköy Muhtarlığı, ŞENYAD Derneği, Çınarcık Kaymakamlığı, Yalova Valiliği, İl Özel İdaresi ve Yalova Tarım İl Müdürlüğü'nün ortak organizasyonu; Sivil Toplum Kuruluşları ve sponsor firmaların desteği ile çok sayıda misafir ve Şenköy halkının katılımı ile kutlanmaktadır.

Yaz meyvesi olan Kızılcık, ülkemizde en çok yetiştirildiği yer Şenköy'dür. Yapmış olduğumuz araştırmalara görede dünyada nadir yetiştirilen Kızılcığın gerek doğal şartları olarak toprak ve hava koşulları bakımından en uygun doğal ortam yeri Şenköy'dür..
600 yıllık geçmişi olan Şenköy'ün, kızılcık türleri de yıllarca önce köylüler tarafından yapılan aşılamalar sayesinde yeni bir tür olarak geliştirilmiştir.

Şenköy kızılcığı İstanbul'un kızılcık ihtiyacının yüzde yüzünü, Türkiye genelinin ise yüzde on beşini karşılamaktadır.
Bu kızılcık şenlikleri ve şenliklerin duyurulmasında senkoy.net web sitesi olarak amacımız, köyümüzün zeytinden sonra önemli bir geçim kaynağı olan olan kızılcık ürününü tanıtmak, yıllık yaklaşık 250 ton civarında yetiştirlen Şenköy Kızlıcıklarına yeni pazar imkanları bulmak ve üreticiyi desteklemektir. Aynı zamanda bu vesile ile kadim kızılcık ve ürünlerinden ülkemiz insanının yararlanmasını sağlamaktır.

Sadece kızılcık ürünü değil, fide yetiştiriciliği de köyün önemli geçim kaynakları arasındadır.

Kızılcık çok faydalı ve şifalı bir üründür; Mideye kuvvet verir, vücut direncini arttırır, bağırsak yaralarına iyi gelir, bağırsak gazını önler, ağız yaralarını giderir, mikrop öldürücüdür, iltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır, kanın pıhtılaşmasını sağlar, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olur.

Bazı uzmanlar kansere dahi iyi geldiğini ifade ederken, uyku düzensizliğini de ortadan kaldırdığını söylemektedirler.

Ayrıca birçok web sayfasında kızılcıkla ilgili değişik faydalar anlatılır. Bunlardan en ilginç olanı İbni Sina'nın yara ve yanık ilacıdır: Ünlü hekim İbni Sina, yaraları yıkamak için kızılcık suyu; yarayanık merhemi yapmak için ağacın kökünü kullanırmış."

Sonuçta kızılcık meyvesi doğal üretimi en kolay yapılabilecek üründür. Bizler üretiyoruz. Elbette sağlık açısından faydalarını uzmanlar ortaya koyacaktır.

Şenköylünün bahçelerinde kendi imkanları ile yetiştirdiği bu kızılcık meyvesi, henüz ülke ihtiyacını karşılayacak düzeye ulaşamamıştır. Eğer devlet ya da özel teşebbüsler tarafından desteklenir, bir kooparatif kurulur ve kızılcık şurubu vb. ürünlerini üretecek şekilde fabrika üretimine geçilirse, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle Kızılcık meyvesi henüz keşfedilmeyi bekleyen mucizevi bir üründür. Haber: web editörü Mehmet Ballı__________________________________ 14. ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ 2017 ________________________________

 

Köyümüzün tanıtımı maksadı ile düzenlenen ve bu sene 14 cüsüne ulaştığımız geleneksel “Şenköy Kızılcık Şenlikleri” 6 Ağustos Pazar günü köy meydanında, coşku ile kutlandı.
Geleneksel Şenköy Şenliğinin amacı; ülkemizin nadide meyvesi olan ve en çok da Şenköyümüzde yetiştirilen kızılcık meyvesini dünyaya tanıtmak. Kadim kitapta yazdığına göre İbni Sina’dan başlayarak günümüze kadar biline gelen ve bir şifa kaynağı olduğu kanıtlanmış kızılcığın; şurubu ve marmelatlından tutunda, C, E vitamini ile soğuk algınlığına kadar birçok derde devası bulunan mübarek bir meyvedir.

Şenköy Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin girişimleri, Yalova Valiliği, Çınarcık Kaymakamlığı ve İl Özel İdarenin katkılarıyla gerçekleştirilen şenliğe üst düzey bürokrat ve misafirler büyük ilgi gösterdi.
Katılan protokol şu şekilde idi:
Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Ak Parti Yalova Millet Vekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, İlçe Jandarma Komutanı Enis Kurt, İl Tarım Müdürü Suat Parıldar, İlçe Tarım Müdürü Memed Demirhan, İl Genel Meclis üyeleri, İl ve İlçe siyasi parti başkanları, STK temsilcileri…
Yoğun ilgi gören Şenköy Kızılcık Şenlikleri tören akışı şu şekilde idi:
Kızılcık festivali, Bursa’dan gelen Hüdavendigar Mehter Takımının kortej yürüyüşü ve ardından verdiği konserle başladı.
ŞENYAD Başkanı Musin Sevencan’ın sunumu ile gerçekleştirilen program, Kızılcık Şenliklerine destek sağlayanlara plaket takdimi yapıldı.
Protokol konuşmalarına geçildi;
Şenköy Muhtarı Mehmet Uçar kısa bir açılış konuşması yaparak, katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. 
Ülkemizin nadide, çalışkan ve başarılı bayan valilerinden olan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz “Şenköy’ün güzel insanları, merhaba” diye başladığı konuşmasında, “Kızılcık şenliği sahiplenilmiş ki 14 cüsü düzenleniyor, ilimiz tarım, sanayi ve ekonomik alanda güçlü bir potansiyele sahip. Verimli topraklarımız sayesinde, ilimizde üç meyvemiz de başı çekiyor; Kivi üretiminde 1., Çiçek üretiminde 3. ve Kızılcık üretimi… Eminim daha birçok alanda ilimizin değerini ortaya çıkartan çalışmalar ve üretimlerde bulunacağız” dedi.
Güler yüzlülüğü ile bilinen ve Şenköyümüzle yakından ilgilenen çiçeği burnunda Çınarcık Kaymakamımız Abdullah Çiftçi konuşmasında, “Türkiye’de kapama bahçe kültürü bitkisi olarak tek üretimin yapıldığı yerin Şenköy köyü olduğunu ve bunun artarak devam etmesi yönünde her zaman Şenköylünün yanında olacağız” dedi.
Ak Parti Yalova Millet Vekili Fikri Demirel,"Kızılcık bahçelerinin yerine kivi bahçeleri alıyor..." diye başlayan konuşmasından sonra,
Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, “Geçen sene yaptığımız çalışmalarla kızılcığımızı Türkiye coğrafi işaretler haritasına tescilledik ve marka tescilini de aldık” dedi.
Yalova İl Tarım Müdürü konuşmasında, “Göreve ilk geldiğimde ilk ziyaretimi Şenköy’e yaparak çiftçimizi dinledim ve tarım alanında neler yapılacağını konuştuk” dedi.
Şenliğe katılan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri kısa konuşmalar yaptı.
ŞENYAD tarafından kızılcık üreticilerinden bazılarına hediyeler verildi.
Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme ve Gençlik Spor Kulübü Derneği’nin halk oyunları ekibi coşkulu bir gösteri sundu.
Şenköy Kızılcık Şenliklerine gelen misafirlere kızılcık paketi hediyesi dağıtıldı.
Tören sonunda ise, kızılcık şurubu ve pilavdan oluşan bol yiyecek ikramına geçildi.
Şenköylüler olarak kızılcık şenliklerimizi düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Bir not:
www.sekoy.net olarak, her sene olduğu gibi bu seneki 14. Kızılcık Şenliklerine de katılarak onurlandırdık.
Şenköy Kızılcık Şenlikleri, ilk günden itibaren sekoy.net üzerinden doğru ve düzenli olarak dünyaya duyurulmaktadır ve Şenköyümüzün; coğrafi, kültürel, tarihi değerlerini sunan, haber, duyuru gibi bir çok bilgi ve tanıtıma dair güncel ne varsa veri tabanında tutarak, 24 saat internetten insanların istifadesine sunmaktadır. Tamamen gönüllülük esası ve kendi imkanları ile ayakta duran senkoy.net’e sahip çıkmanızı, önemsemenizi istirham ederiz!.. Zira, birkaç haber yaptı diye bu şenlikte plaket verilen Köy TV'den daha çok şeyi hak ediyor olsa gerek senkoy.net sitemiz.!.. Aksi halde 2018 tarihi itibarıyla bu site kapatılacaktır.
(Haber senkoy.net web editörü)
15 Temmuz darbe girişimine denk gelmesi nedeniyle 13. kızılcık şenliklerine ara verilmiştir.12. ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ 2 AĞUSTOS 2015

Şenköy’de Kızılcık Şenliklerinin 12'ncisi 2 Ağustos Pazar günü yapıldı.
Şenköy eski okul meydanında düzenlenen şenliğe çok sayıda bürokrat ve siyasetçi katıldı; Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Çınarcık Kaymakamı Cafer Sarılı, Ak Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve çevre ilçelerden davetliler katıldı. Şenköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhsin Sevencan, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu birer konuşma yaptılar.

Her yıl düzenli olarak Kızılcık üreticileri arasında yapılan yarışma bu yıl yapılmadı!

Protokol mensuplarına Kızılcık’ta üretilen şerbetin sunulduğu festivalde halk oyunları gösterileri de yapıldı. Protokol mensupları stantları gezerek vatandaşlarla sohbet edip ürünler hakkında bilgiler aldı.

Şenlikten gördüklerimiz böyle idi, birde Şenköylülerin gözüyle onların düşüncelerini aktarmamız istendi:
"Şenköy Kızılcık Şenlikleri malesef resmi protokolden iler gidilemiyor. Organizasyonu yapanların bir fedakarlık yaptıkları muhakkak, lakin, Şenköylü Kızılcık üreticilerini de içine katıcı, onları teşvik edici genel bir organizasyon yapılamıyor!.."
Şenköylülerin bu ve benzeri serzenişlerini ilgililerin dikkatine sunar ve biz senkoy.net olarak bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederiz. 

11. ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ 3 AĞUSTOS 2014

Bu yıl 11.si düzenlenen Şenköy Kızılcık Şenlikleri'ne Yalova Milletvekili Temel Çoşkun, Çınarcık Kaymakam vekili Mehmet Kalyoncu, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan kızılcık şenliği protokol konuşmaları ile devam etti.
ŞENYAD Başkanı Muhsin Sevencan'ın sunuculuğunu yaptığı kızılcık şenliğinde;
Şenköy Muhtarı Mehmet Uçar'ın teşekkür konuşmasının ardından, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, "Başta Kızılcık olmak üzere ilçemizde yetişen tüm ürünleri daha iyi tanıtmak köylümüzü ve üreticimizi daha çok teşvik etmekle beraber Çınarcık ilçemizin ve Yalova ilimizin ülke genelinde tanıtımına katkı sağlayan bu şenlikte emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim" dedi.
Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise, "Yalova'da şenliği olan tek köy Şenköy'dür. Bu şenliği ve bu güzelliği 11 yıl devam ettirmek de her babayiğidin karı değil. Sizleri bir kez daha tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Yalova'nın tabi olan şeylerinin geliştirilmesi lazım. Değerlendirilmesi lazım. Üretiminden alın da kültürel değerlerine kadar. şeklinde konuştu.
Renkli görüntülere sahne olana şenlikte en iyi Kızılcık Yetiştiricisi Yarışması da çekişmeye sahne oldu.
Tüm katılımcılara etli pilav ile birlikte Kızılcık suyu, Kızılcık dondurması ikram edildi.
Plaket töreni, hediye paketleri dağıtıldı.
2014 Şenköy 11. Kızılcık şenlikler Festival havasında ve halk oyunları gösterileri ile sona erdi.
Şenköy ve kızılcığının tanıtılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
(Habergoz.com. MBallı)

11.Şenköy Kızılcık Şenlikleri Videosunu izlemek için tıklayınız

 


 

10. ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİKLERİ

Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy`de düzenlenen 10. Kızılcık Şenlikleri büyük ilgi gördü. Şenköy meydanında düzenlenen 10. Kızılcık Şenlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı.

Şenliğe Yalova Milletvekili Temel Çoşkun,Yalova Valisi Esengül Çivelek, Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu,Çınarcık Belediye Başkaı Murat Erdoğan, Teşvikiye Belediye Başkanı Fikret Öztürk, KOcadere Belediye Başkanı İlhan Aslan,Çınarcık İlçe Jandarma Komutanı Emrah Tan, İLçe Emniyet Müdürü Toğan Çetin,Ak Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan, CHP İl Başkanı Özcan Özel, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış,Yalova İl Genel Meclis Üyesi Murat Kaya, Çınarcık Ak Parti İlçe Başkanı Muhammet Çolak, Tarım İl Müdürü Selim Karahan, Çınarcık İlçe Tarım Müdürü İrfan Sakinci ile Mülki İdare Müdürleri, Oda ve Dernek Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz yaptı. Yılmaz, "Köyümüzü ve yetiştirdiğimiz ürünlerimizi daha iyi tanıtmak, üreticilerimizi teşvik etmek içi büyük gayret sarf ediyoruz. Şenliğimizin köylerimize, ilçemize ve ilimize katkı sağlamasını umuyoruz" dedi.

Yılmaz'ın ardından söz alan Şenköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhsin Sevencan ise Kızılcığın faydalarına yer veren bir konuşma gerçekleştirdi. Sevencan,” 10. Şenköy Kızılcık Şenliği Festivali her sene olduğu gibi bu yıl da muhteşem geçti. Kızılcık, köyümüze gelir getiren ürünlerden biridir. Üreticimizin yüzünü güldürdü. Kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olur. Bazı uzmanlar kansere de iyi geldiğini ifade ederken, uyku düzensizliğini de ortadan kaldırdığını söylemektedirler. Böbrek taşlarının tedavisinde kullanıldığı anlatılır. Ayrıca birçok web sayfasında kızılcıkla ilgili değişik faydalar anlatılır. Bu arada en ilginç olanı ise İbni Sina`nın yara ve yanık ilacı olarak Kızılcığı önermesidir. Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır. Çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır. Ünlü hekim İbni Sina, yaraları yıkamak için kızılcık suyu; yara yanık merhemi yapmak için ağacın kökünü kullanırmış” diye konuştu.

Şenköy Kızılcık Şenliğinin bünyesinde gerçekleştirilen en iyi Kızılcık Yetiştiricisi Yarışması da yine çekişmeye sahne oldu. Üreticiler en iyi ürünlerini oluşturulan jürinin önüne getirerek ödül için yarıştılar. Ancak bu yıl bir ilke imza atılarak yarışmaya katılan tüm üreticilere ödül verildi. Şenlik Mehter Takımı ve Halk Oyunları gösterileri ile sona erdi. (haber:yalovamıiz.com)

  

9.SU DÜZENLENEN 2010 KIZILCIK ŞENLİKLERİ

Şenköyümüzde bu sene 9. su düzenlenen Şenköy Kızılcık Şenliklerini coşku ile kutladık.
Şenköy meydanındaki Kızılcık Şenlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı.
Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, Yalova Belediye Başkanı Yakup Kocal, Çınarcık Belediye Başkan Yardımcısı Sait Saral, Teşvikiye Belediye Başkanı Fikret Öztürk, Çınarcık İlçe Jandarma Komutanı Ömer Bumin Sarı, Ak Parti İl Başkanı Temel Çoşkun, CHP İl Başkanı Ertan Şener, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Atalay Bektaş, Meclis Başkan Vekili Murat Kaya, Çınarcık Ak Parti İlçe Başkanı Muhammet Çolak, Tarım İl Müdürü Necati Poyraz ile Mülki İdare Müdürleri, Oda ve Dernek Başkanları ve Vatandaşlar Katıldı.

Şenköy Muhtarımız Hüseyin Yılmaz, "Köyümüzü ve yetiştirdiğimiz ürünlerimizi daha iyi tanıtmak, üreticilerimizi teşvik etmek içi büyük gayret sarf ediyoruz. Şenliğimizin köylerimize, ilçemize ve ilimize katkı sağlamasını umuyoruz, katılımlarından dolayı herkese teşekkür edeim " dedi.Şenköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞENYAD) Başkanımız Muhsin SEVENCAN; "9. Şenköy Kızılcık Şenliği Festivali her sene olduğu gibi bu yıl da muhteşem geçti. Kızılcık, köyümüze gelir getiren ürünlerden biridir. Üreticimizin yüzünü güldürdü. Kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olur. Bazı uzmanlar kansere de iyi geldiğini ifade ederken, uyku düzensizliğini de ortadan kaldırdığını söylemektedirler. Böbrek taşlarının tedavisinde kullanıldığı anlatılır. Ayrıca birçok web sayfasında kızılcıkla ilgili değişik faydalar anlatılır. Yapılan araştırmalara göre Dünyada Kızılcığın yaygın olarak pek bilinmediğini, olanlarında Şenköy kızılcıkları kadar organik ve aşılı olmadığını, en güzel kızılcığın Şenköyde yetiştirildiğini”söyledi..


Konuşmaların ardından 9. Şenköy Kızılcık Festivalinde yapılan en güzel yetiştirici dalında;
1. Habib Karakaş, 2. Sinan Adalı, 3. Fuat Şafak dereceye girdi. Yarışmada dereceye girenlere altın, hediyeler verildi.
Festivalde emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgeleri verildiği şenlikte, Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, AK Parti İl Başkanı Temel Çoşkun, CHP İl Başkanı Ertan Şener konuşma yaptılar.
Şenköy Kızılcık Festivalin’de Drams gurubu müzik eşliğinde gösterilerini sergiledi..

 


d u y u ru kızılcık şenliğine davet

ŞENKÖY KIZILCIK ŞENLİĞİ

Şenköy Kızılcık Şenliği bu sene 3 Ağustos Pazar günü yapılacak.
11 'incisi düzenlenecek olan kızılcık şenlik kapsamında bir çok etkinliğin yanında ‘En İyi Kızılcık’ yarışması da tertip edilecek.

Organizasyonluğunu Şenköy Muhtarı Mehmet Uçar ve Şenköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhsin Sevencan’ın yaptığı şenlik, Yalova İl Özel İdaresi ve Çınarcık Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Bürokratlar ile birlikte, Yalova il ve ilçe protokol mensuplarının da katılması beklenene, 3 Ağustos Pazar günü Şenköy meydanında saat 18.00’de başlayacak olan şenliğe; yerli ve misafir tüm halkımız davet edilmiştir.
Sanal dünyaya şenköyümüzü tanıtan senkoy.net olarak şenlikte emeği geçenleri tebrik ederiz.
(Habergoz.com. MBallı)
BU SİTE HİÇ BİR ŞEKİLDE REKLAM VE MADDİ KAZANÇ AMACI GÜTMEMEKTEDİR. SADECE GÜZEL ŞENKÖYÜ''Ü GÜZEL İNSANLARA TANITMAKTIR.