ANASAYFA Tarihi-Kültürü-Ekonomisi Muhtarlık Okulumuz Sağlık Ocağı İletişim
ŞENKÖYHABERLERİ
 

ÇINARCIK KAYMAKAMI ŞENKÖYÜMÜZÜ ZİYARETE GELDİLER

Çiçeği burnunda, aktif ve çalışkan olan Sayın Çınarcık Kaymamımız Abdullah Çiftçi Bey, Kızılcık şenlikleri öncesi köyümüzü ziyaret geldiler, köy Muhtarımız Mehmet Uçar ve köylülerimizle samimi sohbet ettiler, hoş geldiler, sefalar getirdiler...
Efendim vesile ile soranlara kızılcık meyvesinin bir özelliğini paylaşalım:
Kızıklcık; pembe iken toplanır/ekşidir;
pazara kadar kızarır/mayahoştur;
eve varinca kararır/yumuşak ve tatlıdır.
Kızılcık; şurubu ile bol vitamin deposu ve şifa kaynağı bir meyve olup, dünyanın en kaliteli ve Türkiye’de aşılı bir tek Şenköyümüzde yetişir. Haber: www.senkoy.net web editörü.


Asırlardır at ve katıra yan biniyorlar

Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy sakinleri, asırlardır at ve katırlara yan biniyor. Eşeğe ters binmesiyle tanınan Türk mizah kahramanı Nasreddin Hoca'yı çağrıştıran köylüler, yüzyıllardır sürdürdükleri bu geleneğin sebebini "atın rahat yürümesine olanak sağlamak, tökezlediğinde kolayca atlamak" olarak açıklıyor.

Şenköy Muhtarı Mehmet Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ata yan binme geleneğinin köy kurulduğundan beri, yüzyıllardır devam ettiğini söyledi.

Uçar, atlara yan binmenin daha rahat olduğunu ifade ederek, "Attan düşmemek için atın da rahat yürümesi için at düşeceği zaman rahat atlamak için ve bacaklarda ağrılar olmaması için köyümüzde ata yan binilir. Çoğu zaman at tökezlediğinde üzerinde bulunan kişi hemen atlayarak küçük sıyrıklarla bu anı atlatır." diye konuştu. 

Köylüler geleneğin sürmesinden memnun

Köyün en yaşlısı olan Yaşar Uçar (90) da Şenköy'de doğup büyüdüğünü ve çocukluğundan beri ata yan bindiğini dile getirerek, "Yan binince hafif bir tehlikede inmesi kolay olur, atlarsın. Benim de başıma birkaç defa tehlike geldi ancak yan bindiğim için hemen atladım." dedi.

Hayvancılık ile geçimini sağlayan Sinan Adalı da "Nasreddin Hoca eşeğine ters binerdi, bizim köyümüzde de ata yan binilir. Biz ormandan odun topluyoruz, ata yan bindiğimiz için atlaması daha kolay oluyor." ifadelerini kullandı.

"Geleneğimizi bilmeyen insanlara ilginç geliyor"

Köyde çiftçilik yapan Hüseyin Uysal da ata yan oturarak bindiklerini hatırlatarak, şunları dile getirdi: 

"Bizim gelenek göreneğimiz, dedelerden, ninelerden, analardan, babalardan gördüğümüz yüzyıllardır bu. Ama niçin öyle oturuyorsunuz derseniz? Biz bu şekilde daha rahat ediyoruz. Hayvan bir şeyden ürkeceği zaman üstünden daha kolayca inebiliyoruz. Onun için bizim burada atlara yan bineriz. Bazı insanlar resimlerimizi de çekiyor; 'Acaba böyle nasıl duruyorlar atın üstünde?' diye. Geleneğimizi bilmeyen insanlara ilginç geliyor. Bazen insanlar duruyor bize soruyor. Biz de onlara izah ediyoruz.
"YALOVA - YUNUS OZAN SÖYLER - İSMAİL ERSAN | A.A.

 

ŞENKÖY SU ŞEBEKESİ YENİLENİYOR

Köydes Projesi kapsamında, Şenköy'ümüze şebeke hattı, enerji nakil hattı ve 200 m3'lük depo yapım işi çalışmaları başlatıldı.

24 Kasım 2014 tarihinde, kısa bir temel atma töreni yapılmış olup, bu törene; Şenköy Muhtarı Mehmet UÇAR'ın ev sahipliğinde, Çınarcık Kaymakamı Cafer Sarılı, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel ve beraberindeki heyet katıldı.

Tomrukdere'deki doğal su kaynaklarımız borularla Şehit Evliya Yaren Baba Türbesi tepesine yapılacak olan depoya taşınarak, oradan da köy şebekesine bağlanacak.
Bu sayede Şenköy'ün tamamının ve çevresindeki yazlıkçı evlerin su ihtiyacı giderilmiş olacak.

Projenin tamamlanma süresi 5 ay olarak planlanmış olup 8 mart 2015 tarihinde faaliyete girmesi bekleniyor.

Ayrıca yine bu kapsamda, Şehit Evliya Yaren Baba Türbesi'nin onarım ve çevre düzenleme çalışması yapılacağı bildirildi.

Bu güzel projeye emeği geçenlere Şenköy halkı olarak teşekkür ederiz. www. senkoy.net

 

 

 

ŞENKÖY KIZILCIKLARI SANAYİCİNİN GÜNDEMİNDE


Milliyet yayın gurununa ait popüler, Haftalık Ekonomi Dergisi PARA 507 nci sayısında; "Sanayi ve İhracatçı Kızılcık Arıyor!" başlıklı haberiyle Şenköy kızılcıklarını ülke gündemine taşıdı.
Dergideki habere göre; "Marmelatı ve şerbetiyle tanıdığımız kızılcığa talep giderek artıyor. Üretimi yaygın değil, kurulu bahçe sayısı çok az. Sanayici garanti veriyor..." Kızılcık ürününün kapasitesinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.
Para dergisi, raştırmacı Yazar Mehmet Ballı ile Şenköy kızılcıkları hakkında röportaj yaptı. Aynı zamanda Şenköylü olan Mehmet Ballı, dergiye verdiği röportajında; Kızılcık üretimi her geçen yıl artıyor. Üretici halinden memnun. Ancak Kızılcığın ülkemizde düzenli tarımın yapıldığı yerin Şenköy olduğunu, bölgenin kızılcık üretimi için dünyanın en uygun yeri olduğunu savundu. 600 yıllık geçmişi olan Şenköyün kızılcık türlerinin yıllar önce köylüler tarafından yapılan aşılamalar sayesinde geliştirildiğini söyleyen Ballı, İstanbulun kızılcık ihtiyacının neredeyse tamamını, Türkiyenin ise yüzde ikisini karşıladığını söyledi.
Öte yandan üreticinin sorunları hakkında ise şunları söyledi; "Üretici iki konudan muzdarip. Kızılcık ağacının verimliliğinin artırılması konusunda devletçe herhangi bir çalışma yapılmıyor! ve destek verilmiyor. Bu nedenle kızılcık ağaçları kuruyup gidiyor.
Birde fiyat konusunda sıkıntılar var. 2 TL den alınan kızılcıklar İstanbulda 7 TL den aşağı satılmıyor! Üreticinin fiyatları biraz daha yükseltilmeli. 3 TL 'nin üzerine çıkarsa daha çok ağaç dikilecektir.
Köyümüzde sadece kızılcık yertiştirilmiyor. Kızılcığın fidanıda yetiştiriliyor. Buda iyi bir kazanç kapısı olacaktır." Diyen Ballı, Şenköy kızılcığının Türk ekonomisindeki yeri ve değerine dikket çekti.
( Haber:idriz ÇOKAL 174 - 20 Eylül 2014 Sayı 38 Haftalık Ekonomi PARA Dergisi)


 

ŞENKÖY ŞENKÖY OLALI BÖYLE ZULUM GÜRMEDİ!

Şenköy, cennet vatanımızın nadide bir köşesi, İstanbul'a yakın oksijen kaynağı ve Yalova'nın en şirin köyü.
Yıllar yılı yazlıkçıların akın ettiği; önünde Çınarcık ilçesi, arkasında Esenköy beldesi betonlaşırken bir tek doğallığını koruyan Şenköy.
Gel gör ki, bu iki ilçe arasına sıkışan Şenköy şimdi ATIK ÇÖP TEHTİDİ ile karşı karşıya!
2872 sayılı Çevre Kanunu'nda yasaklanmasına rağmen,
Bir kaç senedir Esenköy Belediyesi; pil, kağıt, naylon, kimyasal atıklar aklınıza ne geliyorsa beldesinden topladığı atıkları çöp kamyonları ile adeta Şenköy'ün üstüne taşıyarak köylünün kullandığı doğal kaynakları kirletmekte olduğundan şikayetçi Şenköy halkı!
Şenköy ormanının tam ortasına her gün çöp kamyonları ile dökülen atıklardan sızan zehir! köyün içinden geçen derenin suyuna karıştığı için Şenköylü çok muzdarip!
Konuyu araştıran basının daha detaylı haberini okumak için linki tıklayınız.
[ŞEN olan köylüler Esenköy Belediyesinin çöplüğüne ağlıyor!]

 

 

MEŞHUR ŞENKÖY ORGANİK KÖY PAZARI


Şenköy tarihi mezarlık önündeki Kovuklu Çınar gölgesine faaliyet gösteren meşhur Şenköy Pazarı,
yeni yapılan transit oto yolu üzerindeki yerine taşındı.
Yalova-Esenköy-Armutlu güzergahını kullanan yazlıkçılar artık semaver keyfifinde çay içip gözleme yiyerek dinlenirken, aynı zamanda köy pazarından da alışveriş yapabilecekler.
Şenköy bahçelerinden taze toplanmış organik meyve ve sebzeler, meşhur Şenköy pazar tezgahlarında müşterilerini beklemekte. Temmuz 2014

  
ŞENKÖY Muhtarı Hüseyin Yılmaz babasını Kaybetti

Şenköy'ün köklü ailelerinden Doğan Yılmaz 65 yaşında Vefat etti.

Şenköy de en çok sevilip sayılanların başında gelen
Doğan beye Allahdan rahmet Muhtar Hüseyin bey ve kederli ailesi ile Şenköy halkına baş sağlığı dileriz.

 

ŞENKÖY SOSYAL TESİSİNE KAVUŞUTU

Yalova İl özel idaresi tarafından
Şenköy'e çok amaçlı meydan ve 100 m2 kapalı alan, 1500 m2’de açık alan olmak üzere eski okulun yerine Büyük bir Düğün Salonı yapıldı.  

Çalışmaları takip eden Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz “ Köyümüzde düğün, şenlik ve toplantı gibi etkinlikleri yapabileceğimiz bir yere ihtiyacımız vardı.  Köylümüz, toplu etkinlikleri yapabileceğimiz bir yere sahip olacakları için çok memnun “ dedi.

 

ŞENKÖYLÜ ENGERE YE ELEKTRİK VE TESİS İSTİYOR!
Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, Şenköy Engere Mevkiinde, Özel İdare Müdürü Remiz Göl, Muhtar Hüseyin Yılmaz ve beraberindekilerle beraber incelemelerde bulunarak, Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz’dan bilgi aldı.

Elmacıoğlu’na açıklama yapan Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz, “ Bu bölgede elektrik olmadığı için yaz aylarında vatandaşlarımız zorluk çekiyor. Köyümüzün en güzel koylarından olan ve temiz denizi ile ilgi çeken Engere mevkiinde, yaz aylarında ziyaretçilere hizmet verecek kafeterya gibi yer yapmak istiyoruz ama elektrik olmadığı için yapamıyoruz. Bu bölgeye kafeterya gibi olanaklar yaptığımızda, Köyümüzün gençlerine iş imkanı sağlamış olacağız ” dedi.
Haberin devamını okumak için tıklayınız

 
ŞENKÖY HALKI KIZILCIK TESİSİ İSTİYOR!

Türkiye’nin en iri ve en kaliteli Kızılcık üretiminin yapıldığı Şenköy’de, Kızılcık üretimini yapan köylüler kendilerine verilen sözlerin unutulmamasını istediler.

Haberin devamını Okumak için tıklayınız

 
ŞENKÖY SAHİLİNE FİDAN DİKİLDİ

Şenköy Engere, Fener ve Yarenbaba mevkiine çam fidanları dikildi..
Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz, daha önce Engere mevkii olarak geçen yerin adının bundan sonra Yaren Baba mevkii olacağını söyledi.. 

Haberin devamını Okumak için tıklayınız
 

2010 KIZILCIK ŞENLİKLERİ YAPILDI

Şenköy`ümüzde bu sene 9. su düzenlenen Şenköy Kızılcık Şenliklerini coşku ile kutladık.

Şenliğe katılan, Milletvekili, Bürokrat ve Halkın büyük ilgi gördü.
Şenköy Muhtarı Hüseyin Yılmaz, ŞENYAD başkanı Muhsin SEVENCAN birer konuşma yaparak şenlik hakkında bilgi verdi.
Oyun grubunun gösterisi ve müzikle şenlik hareketlendi.
Kızılcık Şurubu, Kızılcık dondurması ve pilav ikramı ile şenlik bir sona erdi..

Haberin devamını okumak için tıklayınız

BU SİTE HİÇ BİR ŞEKİLDE REKLAM VE MADDİ KAZANÇ AMACI GÜTMEMEKTEDİR. SADECE GÜZEL ŞENKÖYÜ''Ü GÜZEL İNSANLARA TANITMAKTIR.