İSTANBUL  
ANA SAYFA Yazarlar Galeri Oyun Video

Mehmet Emin Ballı | Araştırmacı Yazar

M A K A L E

           İt Ürür S-400 Kervanı Yürür!

Şu günlerde Türkiye’nin Rusya ile kontrat imzaladığı S-400 hava savunma sistemini hazmedemeyenler var!
Hemen söyleyelim:
Bizim bağımsızlığımız NATO'nun inisiyatifinde değildir! Türkiye'ye karşı gelecek dış tehlikeden koruyacak olan NATO savunma sistemleridir. NATO içinden gelecek saldırılara karşı da kendi savunma sistemini kurma hakkı vardır, bugün bu S-400 Füzeleridir.
Yakın zamanda Suriye sınırına hava savunma füze sistemi NATO tarafından konuşlandırılıp, kısa bir süre sonrada kendi kafalarına göre patriot füze sistemini söküp Türkiye’yi risk altında ve yalnız bırakmaları neyle, nasıl açıklanabilir?
Demekki kendi göbeğini kendin kesmen gerekiyor!
1960’dan beri Türkiye’de savunma inisiyatifi askere bırakılmıştı. Dolayısıyla NATO ne derse bizde de o oluyordu?
Şimdi, özellikle 15 Temmuz olayından sonra bu inisiyatifi hükumet aldı. Doğru olan da budur. Çünkü halka hesap verecek olan Hükumettir.
NATO’nun S-400 Füzelerine karşı çıkmasındaki asıl sebep, Türkiye’nin çevresindeki açığı biliyor ve Türkiye’nin bu açığı kapatma girişimi, çevresindeki ülkeler rahatsız ediyor!
Tabiki rahatsız olacaklar, çünkü menzili 400 km olan ve bugünün en ileri teknolojisi hava savunma sistemi S-400 füzeleri ile Türkiye savunma alanında Rusya’dan sonra  çevresinde en güçlü ülkesi olacak. (Tabi Putin son anda bir manevra yapmazsa!)
Uçak krizinin ardından Türkiye ile Rusya son bir yıldır ilişkilerini hızla düzeltiyor. Enerji transferi, nükleer santral, turizm, ticaret,
Suriye krizinin çözümü gibi konularda güçlü işbirliği var. S400 füzeleriyle ilgili görüşmelerde bu süreçteki halkalardan biri.
Türkiye'ye daha önce uçak satıp, kumandasını vermiyorlardı ya da teknolojisini satmıyorlardı ama artık o devir kapandı. Türkiye, S-400'e sahip olmasının yanı sıra teknolojiye de sahip olma yolunda ilerliyor.
NATO üyesi, Almanya, Yunanistan hatta Romanya gibi ülkeler de Rusya'dan S-300 Füzesi aldılar, neden onlara karşı çıkan olmadı?
İç ve dış tehditler devam ediyor!
Milli savunma/mız milli, yerli ve kendi inisiyatifimizle olmalıdır.
Türkiye son kale!..
Dolayısıyla;
Kaynayan bir coğrafyada Türkiye kendi güvenliğini sağlamak zorundadır...

Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

. Yazarın Diğer Makalelerineokumak için tıklayınız.
Bu site hiç bir şekilde ticari kazanç sağlamamaktadır.