İSTANBUL    
ANA SAYFA Yazarlar SAĞLIK | SPOR | İNSAN KAYNAKLARI |
ARŞİV
|
Galeri Oyun Video
Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

M A K A L E
Körfez’de Soğuk Savaş ve Anatomisi!

Aslında Körfezde neler oldu da dünyanın en küçük ama en zengin ülkelerinden biri olan Katar, bir anda abluka altına alındı?
Hemen özetleyelim: BATI’ya göre, Körfezin tek ayrık otu olan Katar’ın evcilleştirilmesi gerekiyor! Yani, Emperyalistlerin Büyük Orta Doğu Projesi!(BOP)

ABD Başkanı Trump, 20 Mayıs 2017 tarihinde ilk yurtdışı ziyaretini Sudi Arabistan’a yaparak, 110 milyon dolar gibi uçuk bir rakamla tarihinin en büyük silah anlaşmasını yaptı! Trump bununla da yetinmeyip bu ziyarette, Mısır lideri Sisi’yi sağına ve Suud Kralı Selman’ı soluna alarak, şeffaf bir dünya küresinin üzerinde ellerini birleştirerek dünyaya absürt bir poz verdiler! Bu görüntü dünyanın hiç alışık olmadığı bir fotoğraftı! Ancak aradan kısa zaman sonra yani şimdi anlaşıldı ki, Suud ve Mısır’ın başı çektiği Arap ülkelerini gazlayan ve aslında ABD’nin, Ortadoğu’yu kontrol altına almak için gizli bir mesajmış!
Çünkü: Trump’un ABD Başkanı seçilmesiyle ‘Küresel Güc’ün eli daha da kuvvetlenmişti!.. 2004 yılında başlatılan ve OBAMA ile devrimlerin gerçekleştirildiği Büyük Orta Doğu Projesine hız verilmeliydi!..

ABD'nin bu gizli mesajının yanında bir de dolaylı mesajları vardı;
- OPEC ülkeleri arasında çatlak yaratarak petrol fiyatlarını düşürüp, 2018 yılında seçime gidecek olan Rus Lider Putin’i güçlü ekonomi ile gitmesinin önünü kesmek!..
- Türkiye, Rusya ve İran ittifakını kırmak!..
- Katar'ın, petrol ve doğalgaz enerjisinin İngiltere, Türkiye ve Çin üzerinden pazarlamasından pay kapmak!
- Suud'a satılan silahların kullanılması için bir savaş çıkarmak gerekiyordu, tıpkı geçmişteki İran ve Irak savaşı gibi. ABD'nin zaten önceden beri, bankalarındaki Suud'un paraları üzerine konmak için bahane arıyordu ve şimdi
çıkacak savaşta, iki tarafa da silah satmak için tavşana kaç tazıya tut taktiği uyguluyor!..

Peki, ansızın bu operasyon neden Katar’a?
Katar, koskoca Hicaz yarımadasında küçücük ama dev bir şehir adeta. Nüfusu 3 milyon civarında olmasına rağmen dünyanın en zenginlerinden. Zira dünyada doğalgaz üretiminde birinci ve petrol zengini bir ülke. Katar, 335 milyon dolarlık dış yatırım yapan bir ülke! Katar İran, Türkiye ve Rusya ile ittifak halinde.
İşte bu nedenlerden dolayı;
Sudi Arabistan’ın burnunun dibindeki bu 'küçük dev'e tahammülü yok!
Katar’sa bunun farkında ve kendini korumak için refleks olarak özellikle İran’a yaklaşıyor!..
ABD öncülüğündeki BATI da bunun farkında ve Katar’ı hizaya getirmek istiyorlar. Trump’un Sudi Arabistan ziyaretinde tüm bunlar konuşulup ortak anlaşmaya varılmış olmalı ki, daha ziyaretin sıcaklığı soğumadan operasyon için düğmeye basıldı!..
Nasıl olsa Körfezdeki Arap ülkelerinin çoğu ABD uydusu niteliğindeydi.
Bu operasyon, tamamen ABD politikalarıyla oluşturulmuş bir kumpastı aslında.
Görünürde, İhvan/Müslüman Kardeşler, Hamas ve Yemen'deki Husiler gibi örgütlere Katar’ın maddi destek verdiği bahanesiyle, 9 Arap ülkesi bir anda Katar’la ilişkilerini dondurup abluka altına aldılar!..
Bu idda doğru da olabilir, çünkü Müslüman Kardeşler'den Sisi ve Sudi Kral korkuyor!
Bir düşünelim, dünyada hangi örgüte kim destek vermiyor, değil mi?
Aynı şey bizim de başımıza gelebilir; 'Katar sana söylüyorum, Türkiye Sen anla' deniyor olabilir!
Bizim penceremizden bakıldığında,  ekonomik ve siyasi olarak Katar’la birlikte hareket eden Türkiye’yi yalnızlaştırmak, dolaylı olarak ABD’nin kafayı taktığı İran’ı sıkıştırıp ve Rusya’ya gözdağı verme gibi bir görüntü var!.. Yani aba altından sopa gösteriyorlar…
BOP ve diğer sebepler, hepsi birbiriyle bağlantılı…

Türkiye’nin Kıbrıs’tan sonra en büyük üssü Katar’da ve bu üs tugay seviyesinde.
Peki, Türkiye olarak bu çıkan soğuk savaşta bizim pozisyonumuz ne olmalı!
Türkiye, duygusal davranarak hemen angaje olmamalı!. Akılcı davranarak dengeleri gözetip orta yolu izlemelidir. Fakat, uzaktan izlemekle de olmaz! Sert söylemlerden kaçınarak Katar'ın yanında olduğumuzu bir şekilde hisssetirmeliyiz. Çünkü Arap yarımadasında Osmanlıya karşı ayaklanmayan tek bedevi kabilesi Katar’dı!..
Bizim Katar'la gönül bağımız da var
...
Dolayısıyla bu soğuk savaşın Götürüsü;
İsrail'e karşı birleşemeyen Arap dünyasının Katar'a karşı birleşerek birbirlerini sırtlarından bıçaklamalarıdır'..
Getirisi;
Küresel Gücün akıl babası İsrail, yine Amerika’yı kullanarak bir taşla üç kuş vurmuş olacak!..
Mehmet Emin Ballı ­|Haziran 2017
. Yazarın Diğer Makalelerineokumak için tıklayınız.
Bu site hiç bir şekilde ticari kazanç sağlamamaktadır.