İSTANBUL İ
S
T
N
B
L
 
ANA SAYFA Yazarlar SAĞLIK | SPOR | İNSAN KAYNAKLARI |
ARŞİV
|
Galeri Oyun Video
Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

M A K A L E

Kellim Kellim La Yenfa!

Kolay içindeki zorluk!Analamaz...
Saddam anlamadı, Mübarek anlamadı, Kaddafi ve diğerleride hiç biri anlamadı?

"Konuş konuş anlamazlar" işlerine ne geliyorsa onu anlarlar. Makalemin başlığını mecburen Arapça yazdım ki belki anlamayan Arap kardeşlerimiz daha iyi anlar diye?

Bizim muhteremler de merak edip bakarlar "Kellim" ne diye!
Şimdi sıra ESED efendide. Yakındır Sam amca ve avanelerinin tıpkı Irak'a çöreklendiği gibi Suriye nin de tepesine çökmesine... bir endişe var ki Suriye den faydalanacakları petrol yok!!!belki bu iş bu nedenle uzayabilir! tersinede...

Dünya sessiz sedasız şartların olgunlaşmasını yani Büyük Ortadoğu Projesinin gerçekleşmesini bekliyor, aşağıda ise İsrail'de sessiz sedasızca ellerini ovuşturuyor.

Batıdan beklenen bu da, ya bizim İslam Dünyasına neler oluyor? Ya da ne yapmak istiyor?

Akan kan Müslüman kanı Ey Ümmet!

Neden duyarsızsınız!

Nerede kaldı Beyazıt Meydanındaki protestolarınız!

Neden sustu Cuma çıkışındaki haykırışlarınız!

Nerede Ekranlara duyarlı yazarlarımız!

Haber kovalayan Habercilerimiz neredesiniz?

İllaki olaylar başlamadan ve olay esnasında hiç tepkileri dile getirmezde, hep olayların bitiminden sonra mı ölenlerin ardından konuşur ya da ağıt yakarız!.

İçinde bulunduğumuz bu mübarek Ramazan ayının özü; "Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir" in gereği değil midir?

Komşunun evinde çıkan yangının komşuya da sıçraması muhakkak iken, itfaiye çağırmadan ya da bir kova su bile alıp da ateşi söndürmeye gitmemek nasıl bir akıl işidir?

Ortadoğunun ateş çemberi kapımıza dayandı. Komşumuz Suriye sokakları alev alev yanıyor. Şehirler tanklarla kuşatılıp sivil halk katlediliyor.

Sınırlarımıza akın akın gelen ve bize sığınan binlerce insanın feryadına sessiz kalabilir miyiz!

Suriye ile kültürel ve tarihi bağları olan Türkiye, sivillere karşı yapılan şiddet ve katliamlara kayıtsız kalamaz.

Türkiye güney halkı ile Suriye Kuzey halkları akrabadır. Sınırın öbür tarafındaki cayır cayır yanan eve, sınırın bu tarafında ki akrabaları seyirci kalabilir mi?
Oradaki yanan ateş buradakilerini de yakar.

Suriye?deki muhalefet, 5 aydır reform dillendiriyor ve bu uğurda binlerce sivil kayıplar veriliyor. Her geçen gün sivil kayıplar arta dursun dünya gözünü kapatıp kulaklarını tıkarken bizim kimi yazar çizerlerimiz olayların vehametini bilmeden atıp tutuyorlar ve Suriye?nin iç meselesidir deyip geçiştiriyorlar.

Ey ALLAH'tan korkmaz Peygamberden utanmaz cahiller, Suriye'nin etnik yapısın ve nasıl bir baskıcı rejimle yönetildiğini hala bilmiyor musunuz?

Süriye'nin %20 si Nüsayriler, %80 lik Sünnilere yıllardır kan kusturuyor. Duyarsız bizim basını değilde asıl yabancı kanalları izlediğinizde göreceksiniz ki, dehşet bir durum var ortada ve orada;
çocuk, yaşlı, genç demeden nasıl katledildikleri, cadde ve sokakları ablukaya alarak evleri, camileri nasıl tanklarla bombaladıkları, cesetleri kepçelerle nehirlere nasıl atıklarını bilmiyorsunuz herhalde, veyahut daha önce Beşer'in babası Hafız Esad'ın HAMA şehrinde 30 bin Muslümanı katlettiğini bilmiyorsunuz bilmiyorsunuzdur, yok eğer biliyor da kılınızı kıpırdatmadan öylece film izler gibi duyarsız ve tepkisiz kalıyorsanız,
bilin ki zalimlerden yana taraf tutmuş oluyorsunuz, eğer oruç tutuyorsanız bunu size hiçbir faydası olmayacaktır, çünkü katledilen Müslümanın kanına alkış tutan kişi en hafif tabirle zalimin ta kendisidir ve şüphesiz ki ALLAH zalimler guruhunu hidayete erdirmez. 2011

Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

Yazarın Diğer Makalelerineokumak için tıklayınız.
Bu site hiç bir şekilde ticari kazanç sağlamamaktadır.