İSTANBUL İ
S
T
N
B
L
 
ANA SAYFA Yazarlar SAĞLIK | SPOR | İNSAN KAYNAKLARI |
ARŞİV
|
Galeri Oyun Video
Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

M A K A L E

Asıl Azarsa BAL işte Böyle Kokar!

Doğru ve iyi olanı bilmek ile doğru ve iyi olanı yapmak arasındaki en önemli bağlantı;
doğru ve iyi olanı yapacak bir karaktere sahip olmaktır. Eğer karakter gelişmemişse tahsil işe yaramaz. Unutmayalım; kapkaççılar, banka hortumlayanlar, devleti soyanlar, rüşvet alanlar, vatanı çıkar uğruna satanlar, maç satanlar, şike yapanlar, teşvik verenler; birilerini hakir görüp aşağılamakla yükseleceklerini zannedenler… çoğunlukla tahsilli bireylerdir. Bakınız bu konuda Roosevelt ne demiş: "Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır."

“Doğru” yapabilmek doğruyu öğrenmek ile olur. “Doğruyu” öğrenmek ancak ve ancak eğitimle olur. Eğitim ise aileden başlar, okulda devam eder, sokakta biter yani kemikleşir. Eğitim verilirken Pozitif ilimlerin yanında din eğitiminin de verilmesi önem arzeder. Din eğitimi insanda ahlak kazandırır. Ahlak ise insana erdemlilik, dürüstlük ve hakkaniyetlik duygusunu yerleştirir. Dürüstlük denen şey, insanın vicdan kantarının doğru tartmasını sağlar.

Kişinin dürüstlüğü işyerine de yansır: Personelinin maaşını zamanında öder ve sosyal haklarını tam verir. üretimden çalmaz, kaçak elektrik kullanmaz, vergisini tam öder. Böyle bir işyerinin ürettiği ürünlerde kaliteli çıkar. Bugün büyük markalar böyle “büyük” olmuşlardır.

Ya dürüst olmayanlar?

Sevgi, saygı, şefkat, merhamet gibi insani duygulardan mahrum yetişen insanlar  toplumda bir mevki kazandıklarında, sadece ve sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederler.  Hırs, para gibi güçleri ellerine geçirdikten sonra da gözleri hiçbir şeyi görmez, doyumsuzlaşır ve toplumsal yozlaşmanın dinamiti olurlar. Bu dinamitin fitili ise her türlü provokasyona açık kitlesel olaylar tetikler. Yani bozulduğunda insandan daha tehlikelisi yoktur. Bu bozulma günümüzde bir çok alanda kendini göstermektedir. Bunlarında başında da “gıda” gelir.

İnsan denen varlığın yaşayabilmesi için en temel ihtiyacı gıdalardır. Bu bakımdan gıda güvenliğini sağlamak önceliğimiz olmalıdır.  İnsan sütünden sonra en değerli gıda “bal” dır.
Süt bile artık pastörize edilerek kimyasal işlemlerden geçerken,  Bal’da da güvenimiz sarsılmış durumda ki geriye kalan hiçbir gıdanın ne kadar sağlıklı olduğunu tartışmaya bile gerek yoktur. “Organik tarım” sığıntıları bile bugün insanlara güven vermiyor. Çünkü ekilen tohumların genleri ile oynandığına dair o kadar çok haber/makale var ki, okuduklarınızdan dehşete düşmemek elde değil.

Dedik ya, ahlaken eğitilmeyen insan bozulur, bozulduğunda da insandan daha tehlikelisi yoktur diye, dürüstlüğün toplum psikolojisi üzerindeki ironisini şu güncel örnekte görmemiz pekâlâ mümkündür.
Günlerce TV ekranlarından:
“Mutlu günler sevgili izleyenler.  Baldarısı’ndan 'En hakiki', 'Orijinal', 'Organik' , 'Gerçek' 'Saf' bal. Bugün size çok güzel bir paket hazırladım.Bbir kavanozu 100 tl olan bu baldarısın’ndan şu dakikalarda, ekran üzerindeki numaraları aradıktan sonra sizlere bir kavanoz fiyatına bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, dört buçuk hiç değil, tam tamına beş kavanozunu 100 tl'ye gönderiyoruz ve siz bu güzel ballara sahip olmak için kesinlikle ve kesinlikle yoğun bir şekilde arıyorsunuz. Çünkü hem kendinize hem de sevdiklerinize bu balı alabiliyorsunuz.“
Reklamına inanarak aldığı baldan memnun kalmayan izleyicilerin şikayetleri üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı inceleme başlatıyor. Yetkili makamların, “şekerli şuruptan bal” üretip satan firmalar hakkında yasal işlemleri yapıyor tabiî, lakin bu bal mevzuunda asıl insanı güldüren bir başka sahtekarlık ortaya çıkıyor ki, Arılara hürmeten insanlığımızdan utanmamak elde değil...
Organik bal sattığını söyleyen bir firmayı arayan bir Ziraat Mühendisi:
"Ben organik tarım uzmanıyım. Bu balın nesi organik, anlamadım. Neden tüketicileri kandırıyorsunuz?" diyerek şirket yetkililerine çıkışıyor. Ancak mühendis hiç ummadığı şu yanıtı alıyor:
"Beyefendi bizim şirketimizin adı 'organik'. Dolayısıyla sattığımız ballar da organiktir!" 2013
Mehmet Emin Ballı Araştırmacı Yazar

. Yazarın Diğer Makalelerineokumak için tıklayınız.
Bu site hiç bir şekilde ticari kazanç sağlamamaktadır.